Udo Lattek, najuspješniji bundesligaški trener svih vremena, proslavlja danas 16. siječnja svoj osamdeseti rođendan, a u povijesti nogometa, posebno onog njemačkog, ostat će upamćen kao jedini trener kojemu je pošlo za rukom osvojiti čak osam naslova prvaka Njemačke.


'Proslavlja' je svakako riječ koju i nije najbolje upotrijebiti za čovjeka koji je 2010. godine doživio srčani udar, ima Parkinsonovu bolest i posljednje četiri godine živi u staračkom domu u blizini slavne kelnske katedrale, gdje o njemu brine njegova supruga Hildegard, no njegova ostavština svakako je nešto što Njemci mogu i moraju poštovati.

Na svom trenerskom vrhuncu, Lattek je smatran jednim od najboljih i najuspješnijih trenera na svijetu. Bundesligu je osvojio osam puta - šest puta s Bayernom i dva puta s Borussiom iz Mönchengladbacha, a uz to je osvojio i tri DFB Pokala. Uz jedanaest domaćih, osvojio je i tri europska trofeja.

Njegov najveći rezultatski uspjeh stigao je 1974. godine, kad je s Bayernom osvojio tadašnji Kup Europskih Prvaka, odnosno ekvivalent današnje Lige prvaka. Nakon što su u finalu protiv madridskog Atletica prvi put odigrali neriješeno 1:1, Bavarci su u uzvratu slavili s uvjerljivih 4:0 i tako postali prva njemačka momčad koja je uspjela osvojiti prestižni trofej. Lattek je prije mirovine još dva puta dolazio do finala, no nije uspijevao ponoviti uspjeh iz 1974. Gubio je od Liverpoola s Borussiom Mönchengladbach 3:1 1977. godine i od Porta s Bayernom 2:1 deset godina kasnije.

Ipak, Lattek se nalazi u maloj odabranoj skupini trenera koji su u trenerskoj karijeri uspjeli osvojiti sva tri europska trofeja. 1979. godine je Borussiu odveo do osvajanja Kupa UEFA pobjedom protiv Crvene Zvezde, da bi s Barcelonom 1982. godine osvojio Kup Pobjednika Kupova.

"On je bio jedan od najmodernijih trenera u Europi i oblikovao je nogomet kao malo drugih nakon njega. Možemo se samo pokloniti njegovom uspjehu." rekao je o Latteku njemački izbornik i osvajač nagrade za najboljeg trenera na svijetu prošle godine, Joachim Löw.

Ipak, njegova karijera mogla je prestati i prije nego što je počela, već u adolescentskoj dobi, kad je njegov otac gotovo odlučio kako mu neće nastaviti plaćati školovanje. Na kraju se ipak predomislio i Lattek je otišao studirati u školu specijaliziranu za sportske znanosti u Kölnu.

Koristivši ono što je tamo naučio prilikom školovanja za profesora tjelesnog odgoja, Lattek je simultano kompletirao i sve što mu je bilo potrebno za dobivanje trenerske licence pod vodstvom Hennesa Weisweilera, bivšeg asistenta u stručnom stožeru njemačke reprezentacije. On je Latteka preporučio za istu ulogu u stručnom stožeru izbornika Helmuta Schöna, što mu je omogućilo da napravi prvi korak prema profesionalnoj trenerskoj karijeri između 1965. i 1970. godine, što je uključivalo i put u Englesku na Svjetsko prvenstvo 1966. godine.


Nogometni menadžer - Postani menadžer u ovoj besplatnoj nogometnoj igri


Na preporuku Franza Beckenbauera, tadašnje zvijezde i Bayerna i njemačke reprezentacije, uprava minhenskog kluba je angažirala mladog trenera i povjerila mu vođenje svoje prve momčadi. Bilo je to prvo poglavlje u jednoj od najvećih priča o uspjehu u njemačkom nogometu. Lattek je gotovo devet godina proveo na klupi Bayerna (od 1970. do 1975. i 1983. do 1987.), a u tom razdoblju vodio je 299 utakmica i upisao 184 pobjede, upisavši svoje ime u klupsku knjigu rekorda.

Između dva mandata u Munchenu, osvojio je dva naslova prvaka Njemačke i Kup UEFA s Borussiom iz Mönchengladbacha, nakon čega je dvije godine proveo u njihovom imenjaku iz Dortmunda. S namjerom da se okuša i izvan Njemačke, preselio je na klupu Barcelone, s kojom je potvrdio svoj status jednog od najnaprednijih taktičara svog vremena osvojivši usput Kup Pobjednika Kupova i Kup Kralja, da bi se 1983. godine vratio u Bayern.

Nova promjena stigla je kad je preuzeo mjesto sportskog direktora Kölna, a upravo iz tog razdoblja datira jedan od najpamtljivijih detalja njegove karijere. Za vrijeme prve utakmice Kölna u sezoni 1987./1988., u remiju 1:1 s Karlsruherom, usred ljeta, Lattek je fotografiran s plavim puloverom na sebi. Na pitanje prisutnih novinara o tome, izjavio je kako je to nova amajlija Kölna, koju će skinuti tek kad izgube prvu utakmicu. Momčad je prvih petnaest utakmica u sezoni odigrala bez poraza, a plavi pulover je zaradio svoje mjesto u povijesti.

Ipak, Lattekovi trenerski dani još nisu bili iza njega. Vratio se na klupu kao trener Schalkea 1992. godine, a kad je Borussiji iz Dortmunda 2000. godine prijetilo ispadanje iz lige, uspjeli su ga uvjeriti da se vrati iz mirovine po posljednji put. U tandemu s Matthiasom Sammerom u posljednje tri utakmice sezone je osvojio sedam bodova i sačuvao im prvoligaški status.

U novijim godinama stekao je kultni status među njemačkim ljubiteljima nogometa tijekom šesnaestogodišnje karijere stručnog komentatora u emisiji Doppelpass, koja se nedjeljom ujutro emitira na sportskoj tv postaji Sport 1, odakle je otišao u mirovin u svibnju 2011. godine.

"U osnovi, mogu reći da sam u životu napravio više dobrih nego loših stvari." rekao je Lattek prilikom proslave svog 75. rođendana. To je procjena koja zvuči istinito i danas.

{adselite}