Dugo godina trajale su, bez pravog zaključka, rasprave o tome tko je najbolji igrač svih vremena, Pele ili Maradona, a kada se na sceni pojavio i Lionel Messi, situacija se dodatno zakomplicirala.
Naime, dok mu je jedini protivnik za tu titulu bio kontroverzni Maradona, Pele je uglavnom šutio i uživao, a Maradonino korištenje dopinga za vrijeme karijere i opojnih droga nakon nje išle su mu u prilog i govorile same za sebe. Međutim, kad se na sceni pojavio još jedan Argentinac, ovog puta bez mrlje na dosadašnjoj karijeri i jednako ili barem približno jednako impresivan na terenu kao on, Brazilac je iz defanzivnog prešao u ofanzivni stav. No, pri tome često iznosi neke tvrdnje koje su, u najmanju ruku, upitnog karaktera.
Ne ulazeći u raspravu o tome tko je doista najbolji svih vremena, jer smo mišljenja kako je nemoguće uspoređivati čak i igrače koji igraju na različitim pozicijama, a da ne govorimo o različitim epohama nogometne igre, pokušat ćemo ipak baciti malo više svjetla na neke podatke kojima Pele posljednjih godina obasipa nogometni svijet.
1283 postignuta gola
Pele uistinu jeste postigao 1283 gola, ali gotovo polovina njih, ili točnije 526, je iz neslužbenih prijateljskih utakmica. U tu brojku uračunao je čak i golove koje je postigao igrajući u vojnom natjecanju za Obalnu stražu. Službeni podatak kaže da je postigao 757 golova u 812 odigranih utakmica.
Koliko god je impresivan bio Peleov odnos odigranih utakmica i postignutih golova, i dalje je to daleko od onoga koji je ostvario Fernando Peyroteo. O Portugalcu ćemo drugom prilikom, ali spomenimo ovog puta samo brojku od 331 gol u 187 utakmica za lisabonski Sporting. Naravno, Pele bi vjerojatno na Peyroteov učinak samo odmahnuo rukom, kao što bismo i mi trebali na neke od njegovih golova.
Vrijedni Emilio Castaño statistički je obradio sve golove velikog Brazilca, a mi iz njegove statistike izdvajamo sljedeće:
Santos - Botafogo Ribeirão Preto 11-0 (8 golova Pele)
Santos - Maringá 11-1 (5)
Santos - Nitro-Química 10-3 (5)
Santos - Nacional 10-0 (5)
Santos - Royal Neerschot 10-1 (5)
Santos - Guarani 10-2 (5)
Santos - Juventus 10-1 (5)
Osam golova protiv Botafoga zapravo nisu bili protiv Botafoga. Barem ne onog 'pravog'. Radi se o momčadi koja nosi isto ime, točnije dio imena, kao i slavni brazilski klub, ali puno manje uspješnoj i koja će u nogometnoj povijesti ostati upisana jedino po tome što je u njoj svoje prve korake napravio kasnije slavni Socrates.
Deset golova, od čega polovina Peleovih, nisu postignuti protiv onog 'pravog' urugvajskog Nacionala, nego protiv neke momčadi iz brazilske države Sao Paolo istog imena. Isto vrijedi i za Juventus - nije onaj talijanski nego južnoamerički. Kad bismo uspoređivali s današnjim vremenom, to bi bio uspjeh ravan tomu da zagrebački Dinamo zabije deset golova Dugom Selu (da, sa današnjim vremenom, ne sa onim desetak godina ranije).
Pravi Peleov golgeterski učinak, koji ni u kom slučaju nije loš, pokazuju utakmice u dresu reprezentacije. Iako nikada nije postigao više od četiri gola u jednoj utakmici, u 92 utakmice postigao je ukupno 77 golova.
Legendarni Brazilac morao bi malo preispitati i svoje stavove oko postignuća na svjetskim prvenstvima.
Najviše puta izabrani u najbolju momčad svjetskog prvenstva: Djalma Santos i Franz Beckenbauer (3)
Najviše golova na svjetskim prvenstvima: Ronaldo (15)
Najviše golova u jednom finalu svjetskog prvenstva: Geoff Hurst (3)
Najviše golova na jednom svjetskom prvenstvu: Just Fontaine (13)
Najviše golova na jednoj utakmici svjetskog prvenstva: Oleg Salenko (5)
Najviše odigranih utakmica na svjetskim prvenstvima: Lothar Matthaus (25)
Najviše pobjeda na svjetskim prvenstvima: Cafu (16)
Najviše odigranih svjetskih prvenstava: Antonio Carbajal i Lothar Matthaus (5)
Gdje je Pele?
Pele je igrao na četiri svjetska prvenstva, ali ni na jednom nije bio najbolji strijelac.
Najbolji strijelac:
1958. Just Fontaine: 13 golova (Pele 6)
1962. Šest igraca po cetiri gola (Pele 1)
1966. Eusebio: 9 golova (Pele 1)
1970. Gerd Müller: 10 golova (Pele 4)
Treba napomenuti kako je Pele bio ozlijeđen za vrijeme svjetskih prvenstava 1962. i 1966., ali ipak nije bio najbolji strijelac niti kada je bio zdrav 1958. i 1970. godine. Zapravo, 1970. godine nije bio čak niti najbolji strijelac reprezentacije Brazila. Taj naslov uzeo mu je Jairzinho sa sedam golova, tri više od Pelea.
Govoreći o Messiju, Pele je nedavno rekao: "Ljudi me uvijek pitaju 'Kad će biti rođen novi Pele?' Nikada. Moji roditelji su zatvorili tvornicu. Kad Messi postigne 1283 gola poput mene, kad osvoji tri svjetska prvenstva, onda ćemo razgovarati o tome."
Messi bi zapravo trebao postići 758 golova, iako i to izgleda nedostižno, s obzirom da je trenutno na nešto više od 200 golova, ali i osvojiti dva svjetska prvenstva, a ne tri. Pele, uistinu, jeste bio na popisu triju nacionalnih momčadi koje su osvajale svjetska prvenstva, ali ono iz 1962. godine je gotovo čitavo propustio zbog ozljede. Garrincha je bio taj koji je praktički sam osvojio svjetski naslov za Brazil te godine, a ne Pele.
Zanimljiva je i sljedeća činjenica - kad je Pele pravio svoj poznati popis od 125 najvecih živućih nogometaša, izbjegao je na njega staviti brojne od svojih slavnih suigrača: Gérson, Jairzinho, Gilmar, Tostão, Zito, Bellini i Zagallo, dok su Garrincha, Vava i Didi tada već bili mrtvi. Njihovo izostavljanje moglo bi se shvatiti i kao Peleov pokušaj umanjivanja njihovih zasluga u njegovom uspjehu. Na tom popisu Pele nije našao mjesta niti za Coutinha, suigrača iz Santosa, s kojim je navodno uspješno surađivao u postizanju preko 1000 golova.
Pamtljive su riječi koje je Gérson (Peleov Xavi) rekao o svojoj ulozi u legendarnoj momčadi Brazila sa svjetskog prvenstva 1970. godine: "Interesantno je da, koliko god se to nevjerojatno činilo, tisuću puta više volim napraviti asistenciju nego zabiti gol. Za mene je to prava slava, jer je to ono za što sam treniran."
Doista je sramotno da je Pele zaboravio na stotine asistencija koje je Gérson napravio za njega.
U međuvremenu, Lionel Messi je prilikom primanja posljednje nagrade za najboljeg nogometaša svijeta izjavio: "Želim ovu nagradu podijeliti sa svojim prijateljem Xavijem, on je zaslužuje."
Messiju se često spotiče, i to s pravom, kako nikada nije ništa napravio s reprezentacijom Argentine i dok to ne učini ne može u konkurenciju za najboljeg igrača svih vremena. Ali, pri tome se zaboravlja kakve je suigrače Pele imao. Bili su toliko dobri da uopće nisu trebali njegovu pomoć kako bi osvojili naslov prvaka svijeta 1962. godine.