Profesionalni nogometaši troše pregršt energije za vrijeme utakmica, a i na treninzima. Kako bi se kalorije nadoknadile, a tijelo regeneriralo svaki ozbiljan nogometaš koristi dodatke prehrani.
Nogomet je sport koji se sastoji od bezbroj sprinteva, kao i od mnogo fizičkih kontakata. Igranje utakmica traži iznimne plućne i srčane kapacitete, a i pregršt snage te besprijekornu izdržljivost. Kroz 90 minuta okršaja s protivnikom nogometaš potroši oko 1500 kalorija pa je jasno da ne može imati jednaku prehranu kao netko tko sjedi u uredskom stolcu 8 sati i tako zarađuje za život.
Zato u nogometnim klubovima postoji nutricionist koji brine za energetske potrebe igrača, kao i za njihov oporavak kroz ishranu. Prehrana je pritom individualizirana, kako bi svatko dobio točno ono što njegovo tijelo traži.
S obzirom na to da veliku potrošnju kalorija nije lako nadoknaditi isključivo konzumiranjem kuhanih obroka, a tu je i regeneracija mišića koja traži poseban režim unosa hranjivih tvari, nogometaši uzimaju različite dodatke prehrani.
Tu svaki sportaš mora biti iznimno oprezan, jer postoji poduža lista zabranjenih supstanci. Zato se ništa ne smije uzimati na svoju ruku. No, svaki ozbiljan sportski nutricionist besprijekorno poznaje dodatke prehrani koji su dozvoljeni nogometašu i može ih preporučiti onima s kojima radi. Dodatke koji se najviše koriste spomenut ćemo u nastavku teksta.
Dodaci prehrani za oporavak mišića
Odigrane utakmice, kao i intenzivni treninzi oštećuju mišiće i traže njihovu regeneraciju. Uz prave dodatke prehrani oporavak može učiniti mišiće još jačima i izdržljivijima. Proteinski dodaci prehrani tu igraju bitnu ulogu, jer tijelu daju one aminokiseline koje su mu nužne kako bi se mišićna tkiva obnovila.
Smatra se da nogometaš treba unositi između 1,4 i 1,7 grama proteina po kilogramu vlastite tjelesne težine. To nije lako postići isključivo mesnim i biljnim izvorima bjelančevina, no proteinski dodaci svakako olakšavaju unos.
Tu je i kreatin. Radi se o kemijskom spoju koji oslobađa kratkotrajne valove energije. Važan je za sprinteve, oko kojih se sve vrti u vrhunskom nogometu. Kreatin je bitan i za rast mišića te je uključen u njihov oporavak. Dnevni unos od 3 grama dovoljan je da se osjeti njegov učinak.
BCAA iliti aminokiseline razgranatog lanca također pomažu oko sinteze proteina, a samim time i utječu na oporavak. Među njih spadaju valin, leucin i izoleucin, povezani zajedno u isti dodatak prehrani.
Dodaci prehrani za povećani fokus i opuštanje
Osim što dodacima prehrani brinu za oporavak i jačanje vlastitih mišića, nogometaši također unose neke tvari koje pomažu da budu u svom najboljem izdanju na travnjaku. Pa tako kofein smanjuje osjećaj umora te potiče koncentraciju i budnost. Upravo unos kofeina prije utakmice može povećati kognitivnu funkciju mozga, a samim time i brzinu reakcija u ključnim trenucima. Naravno, nužno je da ga se unosi umjereno u organizam.
Vrijedi spomenuti i beta-alanin, aminokiselinu koja kao dodatak prehrani može odgoditi početak osjećaja umora. Posebno je važan kod dugotrajnih napora, jer smanjit će iscrpljenost mišića, što dolazi do izražaja kod onih nogometaša koji igraju utakmice visokog intenziteta dvaput tjedno.
A tu je i magnezij, jedan od najvažnijih minerala za svakog tko se profesionalno bavi sportom. Upravo unos magnezija kao dodatka prehrani opušta živčani sustav i omogućuje oporavak kroz dugotrajni san. Time pozitivno utječe na obnavljanje glikogena tijekom noći koji se skladišti u tijelu i služi kao izvor energije.
U svakom slučaju, nogometaši u današnje vrijeme koriste značajno više dodataka prehrani nego što je to bio slučaj potkraj prošlog stoljeća. To je i razlog zašto je nogomet toliko trkački i taktički napredovao, a neki od glavnih aktera bez problema danas mogu igrati na visokom nivou više od 60 utakmica godišnje.